Hiányzik az intimitás az életedből?
Nagyon szereted a barátaidat, de nem mellettük akarsz reggelente ébredni?
Szeretnél már szerelmes lenni végre? Hát akkor nem marad más választásod, mint belevetni magad a randizás sűrűjébe!
Tudom, tudom; könnyebb mondani, mint csinálni. Habár ezt a lépést nem lehet kihagyni a nagy Ő keresésénél.
Sokan nagyon nehezen szánják rá magukat az ismerkedésre, nem mernek randizni. Ennek okairól és a megoldási lehetőségekről olvashatsz a továbbiakban.
A romantikus múlt
Manapság rengetegen panaszkodnak arra, milyen nehéz párt találni, mennyire kiábrándító találkozásokban van részük. Régen persze minden jobb volt!
Vagy mégsem?
A randevúzás műfaja történelmi léptékkel mérve meglehetősen fiatal.
A 20. század legelejéig a szó legszorosabb értelmében vett párválasztásról beszélhetünk: az eladósorba került hölgy egy sor jelölttel találkozott, természetesen szigorúan szülői felügyelet mellett, akik tulajdonképpen helyette választottak neki jövendőbelit.
A kiválasztási szempontok között, hogy enyhén fogalmazzak, nem volt kiemelt helyen a személyes szimpátia. Sokkal inkább számított a származás, a társadalmi helyzet és a vagyon.
Amennyiben egy jelölt átment a rostán, megkezdődhetett a kapcsolat „elmélyítése”. Nem, nem úgy ahogy gondolod!!
Ezt követően bármiféle – nem szexuális – interakcióra vagy a szülői házban, vagy társasági események alkalmával kerülhetett sor. A kettesben randevúzásról szó sem lehetett.
Aztán a 20. század legelején a párok már felügyelet nélkül találkoztak a hölgy otthonán kívül is, de a deklarált cél itt is a házasságkötés volt. Ez sem volt még a mai értelemben véve randizás, hanem a szigorú szabályok által kötött udvarlás.
A század húszas éveit követően már a maira sokkal inkább hasonlító pákeresés lett a jellemző, az érzelmek elsődlegességét is magával hozva.
Ezután a társadalmi változásoknak is köszönhetően egyre szabadabbá vált a szerelem, nem kötötték már az egyén vágyait ignoráló szabályok, s a 60-as évektől kezdve tulajdonképpen a manapság is ismert ismerkedési formák terjedtek el.
Ajánlott cikkeink:
13 ok, amiért félsz a randizástól
Annak ellenére, hogy az ismerkedés mára semmilyen korlát közé nincs szorítva, rengetegen döntenek úgy, hogy inkább nem élnek a lehetőséggel. Ennek számtalan oka van, nézzük, mik is ezek!
1. Régen randiztál utoljára
Különböző stratégiák léteznek egy kapcsolat végének feldolgozására. (Ha érdekel a téma itt olvashatsz erről bővebben.) Van, aki azonnal fejest ugrik az éjszakába, s ki sem hagyja hűlni az ágyát.
Vannak azonban olyanok is, akik hallani sem akarnak az ismerkedésről, elgyászolják a kapcsolatot, hagynak időt maguknak a talpra állásra. Ennek azonban az is velejárója, hogy „kijönnek a gyakorlatból”.
Bizonyos idő eltelte után a randizáshoz szükséges szociális készségek egy kicsit berozsdásodnak.
Stresszként éled meg a készülődést, előre felállítod magadban a sikertelenség forgatókönyvét, ami aztán végleg elveszi a kedved az egésztől.
2. (Túl) Jól érzed magad egyedül
Az is könnyen meglehet, hogy az egyedül töltött idő nem csak gyásszal telik, hanem önmagad jobban megismerésével is. Rájössz, hogy kitűnően érzed magad egyedül is, nagyon jól el tudod magad foglalni. Így is teljes az életed.
Ilyenkor nem is feltétlenül a randizástól fél az ember, hanem attól, hogy elveszíti frissen megtalált függetlenségének minden előnyét.
Újra alkalmazkodnia kell, megint be kell osztania az idejét, nem akkor csinálja a dolgokat, amikor kedve tartja.
A randizás márpedig olyan dolog, ami bizony időt és energiát vesz igénybe, nem is beszélve arról, hogy ritkán sikeres már az első alkalommal.
Mindaz a ráfordítás, ami az eredményes randizáshoz kell, ijesztően hathat a független élet szabadságával szembe állítva.
3. Félsz a csalódástól
Egy kapcsolat sokféleképpen érhet véget, de az esetek nagy részében nem ússzuk meg sebek és fájdalomak nélkül.
Márpedig csak kevés szerencsésnek adatott meg szeretni a szenvedést. Ahogy a fájdalomtűrő képesség is egyénenként változik, úgy a traumára adott válaszok is különbözőek.
Sokan nem szeretnének még egy csalódást átélni, s minden csalódás egy randevúval kezdődik. Ha nincs randevú, nincs csalódás sem. Egyszerű, nem igaz?
Ha Te is félsz a csalódástól, olvasd el az erről írt cikkemet, amelyben tippeket adok miként kerekedj felül rajta.
4. Nem mersz közeledni
Egy randevúhoz konzervatív számítások szerint legalább két ember szükségeltetik.
A kérőnek valahogy tudtára kell adnia kiszemeltjének szándékait. Viszont nagyon sok esetben már itt megfeneklik a dolog.
Annak, hogy valaki miért nem mer kezdeményezni, számos oka lehet:
- Nem tartja elég vonzónak magát
- Nem érzi elég szórakoztatónak magát
- Nem hiszi el, hogy kellhet valakinek
- Fél a visszautasítástól
Ha a kérőnek nincs elég önbizalma lépni, akkor bizony a viszony a legszerencsésebb esetben is csak plátói szerelem maradhat.
5. Félsz megnyílni
Azt hiszem, nem túlzás azt a randit katasztrófaként aposztrofálni, ahol az egyik fél meg sem szólal.
Az se sokkal jobb, ha mindent elkövet azért, hogy ne kelljen magáról beszélnie. Sokan annyira félnek attól, hogy minimálisan is feltárulkozzanak másoknak, hogy inkább a lehetőségét is elkerülik.
Azon túl, hogy egy randit is tönkretesz a túlzott zárkózottság, kapcsolatot sem lehet így építeni. Egy introvertált embernek ennyi elég is ahhoz, hogy inkább ne is próbálkozzon.
6. Nem hiszel abban, hogy megtalálod az igazit
A nagy Ő keresése nem könnyű feladat és semmi nem garantálja a sikert. A sok csalódás nem egyszer káros kompromisszumokba vagy teljes kiábrándulásba torkollik.
Ha elveszíted a hited abban, hogy létezik az igazi, az tulajdonképpen okafogyottá teszi a randizást is.
(Hogy létezik-e egyáltalán az igazi, vagy csak a szerelmes filmek plántálták az agyunkba a dolgot, már egy egészen másik téma.)
Hogyan szeressen belém? 20 hasznos tipp a csábításhoz
7. Félsz attól, hogy összejön
Igen, jól olvastad.
Az egyik lehetséges oka annak, hogy valaki fél randizni, pont az, hogy esetleg sikerül párt találnia.
Hisz a randi akármennyire is kikerülhetetlen, mégis csak egyetlen lépés a folyamatban.
De mi van, ha bejöttök egymásnak? Mi van, ha újra találkozni akar? Mi van, ha komolyra fordul? Mi van, ha beléd szeret?
Bizony, a sikeres randevúzás lehetősége pontosan olyan ijesztő lehet egyesek számára, mint a kudarc ígérete.
8. Azt gondolod, túlságosan elfoglalt vagy
Éjjel-nappal dolgozol, a munkádnak élsz, ráadásul még hobbijaid is vannak?
Mégis, hogyan férne bele az életedbe a randizgatás?
Sokan félnek attól, hogy olyan dolgok kárára tudnának csak ismerkedni, melyekről eszük ágában sincs lemondani, s mivel nem tudják eldönteni, melyik ujjukba harapjanak, inkább egyikbe se teszik.
9. Túl sok rossz tapasztalat
Hiába van minden korábbinál több lehetőség az ismerkedésre, ez korántsem garantálja azt, hogy ezek az alkalmak kellemes élmények lesznek.
A tizedik kétségbeejtő találkozás után teljesen jogosan vonod le a következtetést, hogy ez neked nem hiányzik.
A folyamatos tortúra, amit az újra és újra átélt szörnyűséges randevúk jelentenek, bárkinek elvennék a kedvét a próbálkozástól. Olyan ez kicsit, mint a fogorvos: nagy nehezen rászánod magad, hogy elmenj, bízol benne, hogy nem lesz rossz, de megkínoz és ezzel hosszú időre elmar magától.
A baj a fogorvossal is az, hogy előbb-utóbb komoly probléma is lehet belőle, ha nem mész el hozzá.
10. A tapasztalat hiánya
Az előbbi ellentéteként az is félelmet kelthet az emberben, ha nincs, vagy csak nagyon kevés tapasztalata van a randizást illetően.
Ha valamiben nincs gyakorlatunk, akkor általában nagyon óvatosan állunk neki a dolognak, vagy egyáltalán nem is merünk.
Pedig gyakorlat teszi a mestert.
11. A barátaid telebeszélik a fejed
Nem is kell feltétlenül saját tapasztalatokkal rendelkezned ahhoz, hogy félj a randizástól.
Elég, ha vannak olyanok körülötted, akik elég érzékletesen tudják taglalni személyes élményeiket, s rögtön felsejlik előtted a régi bölcsesség: az okos ember a másik hibájából tanul.
Ilyenkor könnyű elfelejteni, hogy a barátaid szűrője nem feltétlenül olyan, mint a tiéd, s emiatt szinte sajátodként éled meg az elmesélteket. Az eredmény ugyanaz: ismerkedés kilőve.
12. A korod
Ahogy egyre idősebb vagy, úgy érzed egyre inkább valószínűtlennek, hogy párt fogsz találni magadnak.
Egyre több kompromisszumot kötsz, melyek azonban már rövid távon is megbosszulják magukat. Emiatt megszaporodnak a rossz élmények, s egy negatív spirál ragad magával.
Az is előfordulhat, hogy már nem vagy olyan nyitott, rugalmas, mint fiatalabb korodban, ami miatt viszont tehernek éled meg a randizást. Így pedig érthető módon nem sok kedved lesz hozzá.
13. Nem generalizált szociális fóbia
Szélsőséges esetben a randizástól való félelem gyökere akár egy társas fóbia is lehet.
A szociális fóbia egy olyan pszichiátriai betegség, mely során a páciens tartós és irracionális félelmet, szorongást érez társas helyzetekben vagy nyilvános szereplés alatt.
Két formája az úgynevezett generalizált szociális fóbia, ami minden emberekkel kapcsolatos helyzetet magába foglal.
A körülírt — nem generalizált — szociális fóbia ezzel szemben csak egyes szituációkra korlátozódik.
Például a randizás.
Fizikai tünetei a következők lehetnek:
- szapora szívverés
- remegés
- izzadás
- gyomorfájdalom
- szájszárazság
- elpirulás és nyomás érzése a fejben vagy fejfájás
A jó hír, hogy a szociális fóbiák nagyon jól kezelhetőek, és a megfelelő terápia segítségével teljesen felszámolhatók.
Randizástól való félelem és az online társkeresés
Az elmúlt évtizedben kevés dolog volt akkora hatással a randevúzásra, a társkeresésre és a párkapcsolatokra, mint az internetes tárkereső platformok megjelenése.
Egyszeriben már kimozdulni se kellett ahhoz, hogy jelöltek ezrei közül válogathassunk.
Adatlapok tömkelege váltotta ki a szórakozóhelyek táncparkettjeit, nem kellett többé hirtelen kitalálni a legütősebb csajozós szöveget, vagy kirohanni a vécébe megigazítani a sminket.
A kényelem, gyorsaság, a kínálatnövekmény együtt járt pozitív és negatív dolgokkal is.
Korábban elképzelhetetlen méretű lett az a potenciális partnermennyiség, amiből algoritmusok hathatós segítsége mellett választhatunk, ráadásul akár a szobánk biztonságából.
Ahogy egyre fejlődtek ezek a platformok, úgy alakultak ki a randizás „alműfajainak” dedikált felületek is. Szexpartner és szerető kereső alkalmazásoktól kezdve a hírességeknek fenntartott oldalakig minden elérhető lett, mi szemnek-szájnak ingere.
Mindez együttesen a párkeresés hatékonyságának sosem látott növekedésével kecsegtetett.
Nem minden arany ami fénylik: az online társkeresés negatív oldala
Azonban nem szabad elfelejteni azt sem, hogy ezekre az oldalakra kifejezett céllal regisztrálnak az emberek és sokan nem restek ezen cél elérésének érdekében mindenféle turpisságra.
Se szeri se száma azoknak a eseteknek, ahol a profilképeken látható, faragott testű, sokdiplomás, érzékeny Adonis helyett, egy elhízott suttyó jelenik meg a személyes találkozó alkalmával. Persze a nők is szeretnék a legjobb oldalukról megmutatni magukat, még akkor is, ha a szóban forgó oldal nem is az övék.
A tény, hogy az ismerkedő felek nem személyesen vannak jelen a folyamat elején, egyeseknél kicsit túlságosan is oldja a gátlásokat. Ez sokszor akár zaklatásban kicsúcsosodó bunkóságot jelent.
Összességében elmondható, hogy bár az online társkeresés hatalmasra nyitotta a világot, azért megváltani nem tudta azt.
A személyes találkozás mindig is az ismerkedés része marad, s olyanok is vannak nagyon sokan, akiknek szüksége van azokra a legelső, spontán pillanatokra, pillantásokra, amik aztán cselekvésre sarkallják.
A netes ismerkedés sem kíméli meg az embert az csúnya csalódásoktól, sőt, talán még jobban ki is teszi ezeknek. S ily módon akár még fel is gyorsíthatja a kiégést.
Félek randizni! Hogyan küzdjek meg a félelemmel?
Ahhoz, hogy felülkerekedj a randizáson való félelmeden az egyik legfontosabb, hogy legyen önbizalmad (fontos: nem összetévesztendő a beképzeltséggel!).
Rengeteg módon tehetsz szert erre az adalékra:
- sportolj
- művelődj
- adj az öltözködésedre
- legyél tisztába a pozitív és negatív tulajdonságaiddal
Az egészséges önbizalom elengedhetetlen ahhoz, hogy a többi megküzdési mód is rendelkezésedre álljon.
Ne félj kockáztatni!
Minden randival kockáztatni fogsz.
Meg fogod kockáztatni a visszautasítást, a sikert, az időpocsékolást, az idegrohamot és még számtalan egyebet.
De bármennyire közhelyes is, kockáztatás nélkül tényleg nincs siker. Ha nem játszol, nyerni se fogsz soha.
Ne fogd fel a visszautasítást tragédiaként!
Persze, senkinek sem esik jól, de olyan nincs, hogy valaki mindenkinek bejön.
Egyszer (de inkább többször) mindenki kap kosarat. Ha lehet, tanulj belőle, porold le magad, és irány a következő randi!
Fogadd el magad!
Ez nem azt jelenti, hogy ne változtass magadon előnyödre, hiszen azzal az általános életminőséged is javulni fog. De vannak adott dolgok: a szemed színe, a hajad szálainak vastagsága/vékonysága/sűrűsége, a füled nagysága, állása etc. Ezek részei az egyéniségednek.
S lesznek olyanok, akiknek ezek nem tetszenek majd.
Viszont akinek be fogsz jönni, részben ezek miatt fogsz tetszeni, hisz ezektől vagy te önmagad. Szóval ne rugózz túl sokat a tökéletlenségeiden, mert a tökéletes baromi unalmas.
Önismeret
Hát ez nem kétnapos munka, cserébe nem csak a randizástól való félelmedtől szabadít meg, de az életed jelentős részét rendbe teszi.
Ha ismered a személyiséged elemeit, azt, hogy mit miért teszel, tisztában vagy a határaiddal és a lehetőségeiddel, és hogy mások hogyan látnak téged, akkor egészen jelentős kontrol alatt tudod tartani például a félelmeid is, hisz ismered azok okát s így a megoldás is elérhető közelségbe kerül.
Félek randizni: Összefoglalás
Ahogy látod, a randizástól való félelem jóval több egyszerű gyávaságnál.
Nagyon sokakat érint, ami miatt persze tulajdonképp egymás dolgát nehezítik meg a félénk társkeresők.
Cserébe nagyon is kezelhető félelemről van szó, melynek legyőzésével az élet egy jóval izgalmasabb része nyílik meg számodra.
Szóval ne vesztegesd tovább az idődet, mert abból sosincs elég!